fbpx

Vi skal gå ved siden af vores børn

Forældre skal finde frem til deres egne værdier og opdrage ud fra dem. Samtidig skal vi være der for vores børn uden at feje forhindringerne væk. Børneopdragelse handler både om at bruge den viden, forskningen har fundet frem til og samtidig gøre det vi som forældre selv tror på, er det rigtige. Det er de budskaber Sofie Münster formidler både gennem sit onlinemagasin Nordic Paranting, sine bøger og sine foredrag

Hvilke forventninger skal vi have til vores børn? Skal vores børnehavebarn selv sætte sin tallerken ud i køkkenet, og skal vores skolebarn selv pakke sin taske om morgenen?

Foredragsholder og forfatter Sofie Münster, der står bag Nordic Parenting, viser os spørgsmålene til sit foredrag ”Sådan ruster vi vores børn til livet” som hun holdt for Folkekirkens Familiestøtte i Aalborg og Aarhus i maj 2018.

Svaret på spørgsmålene får vi forventningsfulde forældre ikke af Sofie Münster. Svarene er nemlig, ifølge hende, individuelle, og det er de enkelte forældre, der må finde frem til, hvilke værdier de ønsker at videreføre til deres børn. Hun understreger dog, at det er vigtigt at have forventninger til sit barn.

Forældre er i tvivl om opdragelse
Folkekirkens Familiestøtte har inviteret Sofie Münster til at fortælle, fordi organisationen deler Sofie Münsters opfattelse af, at det vil være godt, hvis vi forældre bliver mere bevidste om hvilke værdier, vi ønsker at give videre til vores børn.

56% af forældre er mindst én gang om måneden i tvivl om, hvordan de skal opdrage deres børn

”Det er ikke ligetil at være forælder i dag. Hvor det tidligere var mere givet, hvordan man skulle opdrage sine børn, så bombarderes forældre i dag med input fra alle sider til børneopdragelsen, og det kan være rigtig svært at navigere i, ” siger koordinator for Folkekirkens Familiestøtte i Aarhus.

56% af forældre er mindst én gang om måneden i tvivl om, hvordan de skal opdrage deres børn. 11% er i tvivl dagligt. Det viser en undersøgelse foretaget af Gallup i 2018 for Børne- og Socialministeriet. Det er dermed en helt generel udfordring for os forældre, at vi kan være i tvivl om, hvad vi ønsker  give videre til vores børn.

Folkekirkens Familiestøtte kan bakke op
Den udfordring vil vi gerne hjælpe forældre med. ”Vi vil ikke blande os i, hvordan I forældre vil opdrage deres børn, men vi vil meget gerne være sparringspartner for de af jer, som ønsker det, ” siger Lise Nissen.

“Vi vil gerne bakke op om, at I finder frem til hvilke værdier I ønsker at give videre og støtte jer i at I at stille de forventninger til jeres børn der passer til værdierne.”

Tigerforældre og curlingforældre
På trods af at det er forældrene, der skal finde frem til deres værdier, kommer Sofie Münster i sit foredrag alligevel med nogle forskningsbaserede bud på, hvad der er vigtigt at lære sine børn, for at de skal klare sig godt gennem livet.

“Vi skal ruste vores børn til at kunne tackle modstand”

Vi skal ruste vores børn til at kunne tackle modstand, da det er en uundgåelig del af livet fortæller hun. Vi forældre skal gå foran og vise vores børn, at det ikke er farligt at fejle. Dog skal der også være en balance i, hvor meget modstand man udsætter sine børn for.

Tigerforældre kalder Sofie Münster, de forældre, der går bag deres børn og skubber dem fremad med krav og forventninger, som børnene selv må klare. Modpolen er de såkaldte curlingforældre, som går foran deres børn og fejer alle forhindringer væk.

Gå ved siden af dine børn
Ifølge Sofie Münster bør vi hverken gå foran eller bagved vores børn. Vi bør gå ved siden af dem og dermed være der for dem uden at gøre tingene for dem.

”Det kan man godt overføre til den måde, vi støtter forældre på, ” fortæller koordinator for Folkekirkens Familiestøtte i Aalborg.

”Vi skubber ikke forældrene foran os og vil bestemme, hvad de skal, og vi går heller ikke foran dem og løser udfordringerne for dem. Vi er en ligeværdig sparringspartner, der går ved siden af, når der er behov for det. ”

Stå fast og støt op
Når man går ved siden af sine børn, holder man Ifølge Sofie Münster fast i sine forventninger til børnene, mens man samtidig står klar til at støtte og bakke op, når det er svært.

“Det man kan selv, skal man selv”

På den måde får man børn, der lærer at tackle modstand og oplever at kunne klare de svære følelser, der følger med, når man skal lære nyt. Så hvad skal man forvente af sine børn?

Det mest konkrete råd fra Sofie Münster til forældrene denne aften er at opdrage sine børne ud fra devisen: ”Det man kan selv, skal man selv. ”

Hos Folkekirkens Familiestøtte kan du som forældre få støtte til at finde frem til at hvilke værdier, du gerne vil give videre til dine børn. Se mere her. 

Menu